Idealna dnevna soba

113

Koliko vam mesta treba u dnevnoj sobi za sedenje i ležanje na osnovu broja ukućana? Standardna postavka – trosed, dvosed i fotelja – nije uvek dovoljna ili zauzima previše mesta.

Vi ste sklupčani na dvosedu, muž već hrče na trosedu, dok se deca tuku oko fotelje i daljinskog – to nije slika idealnog nedeljnog popodneva u dnevnoj sobi, već robovanje ustaljenom konceptu organizovanja nameštaja.

Za garnituru na kojoj ćete se baškariti u „dnevnoj” nije dovoljno samo da se uklopi u vaš prostor, već i u vaše realne potrebe.

Arhitekta Sanja Velisavljević objašnjava da veličina stana i prostora nije toliko važna koliko čovekov osećaj u tom prostoru. Ona smatra da, kao i kada birate veličinu stana, vodite računa i o veličini nameštaja.

– Hoću da istaknem činjenicu da nije najvažnija veličina nekog prostora, već je bitan taj odnos mera, koji omogućava da sve što želimo stavimo u njega – dodaje ona.

– Veličina garniture je u direktnoj vezi sa veličinom prostora za koji je namenjena, dok je veličina prostora u direktnoj vezi sa brojem članova domaćinstva. Iz toga sledi da soba treba da odgovara broju ljudi koji taj prostor koristi – zaključuje Sanja Velisavljević.

– Zato je, po meni, veličina garniture vezana za mogućnosti koje pruža prostor, jer iako živite sami, sobu ćete opremiti tako da ima mesta da sednu i vaši prijatelji kada dođu. Isto tako, ukoliko u malom stanu živi više osoba, ne treba ga pretrpati da bi svi mogli u isto vreme da sede, već ga treba osloboditi što je više moguće, kako bi se smanjio osećaj skučenosti – dodala je ona.

Ipak, potrebno je da imate dovoljno prostora za sedenje, ali i da se svi familijarno „izvrnete”, a za ovakvu aktivnost pogledajte sofe sa četiri sedišta i produžetkom za ležanje.

Ovakav dizajn omogućava da dvoje istovremeno leškare, a uz kombinaciju s jednim dvosedom ili dve fotelje četvročlana porodica ima dovoljno mesta za uživanje.

Tri člana domaćinstva teoretski mogu da se spakuju i na dvosed i fotelju, ali će im mnogo udobnije biti na prostranijoj ugaonoj garnituri.

– Iz mog iskustva, ugaone garniture daleko su praktičnije za manje prostore i ja ih lično volim. Iako se kod njih često postavlja pitanje „ko sedi u uglu”, one vizuelno daju utisak veće površine za sedenje, odnosno ležanje – ističe ova arhitekta.

Ovaj tip nameštaja za sedenje i ležanje je popularan, jer se prodaju i komadi koji su modularni.

Tako možete kupiti samo dodatak za sedenje, odnosno ležanje, ili iskombinovati više njih.

Ipak imajte na umu savet koji nam daje arhitekta Sanja Velisavljević:

– Ono što je jako važno, bez obzira na veličinu dnevne sobe, jeste da biramo nameštaj koji pruža osećaj prostornosti, u kome ćete se osećati sjajno i koji će biti vaša oaza mira iz koje crpite energiju – zaključuje ona.

Najjeftinija ugaona garnitura, na kojoj se zaista može i komotno ležati, košta oko 40.000 dinara, a ukoliko uzimate one koje u sebe integrišu police, stočiće i lampe, cene se penju i do 100.000 dinara.

Za nameštaj sa četiri mesta za sedenje biće vam potrebno od 60 do 160 crvenih novčanica.

Dvosedi i trosedi su nešto jeftiniji i moguće je platiti ih od oko 20.000 do 50.000 dinara. Najjeftinije fotelje iznose oko 10.000.

Veće sofe koje se mogu pretvoriti u ležaj staju oko 50.000 dinara, pa s ovom kombinacijom od dnevne lako pravite i gostinjsku sobu.

Nemanja Kranjc