Jednostavni trikovi stručnjaka za bolju koncentraciju

55

Fokus i pažnju je gotovo nemoguće održati dok vam istovremeno tokom bitnog poslovnog sastanka sve vreme stižu poruke, iskaču lajkovi i notifikacije sa društvenih mreža ili dok razmišljate o ručku koji niste skuvali, o majstoru kog treba da pozovete…

Kad niste fokusirani, svaka aktivnost traje višestruko duže, a konkretni rezultati su lošiji nego što bi bili da ste se fokusirali.

Odvlačivače pažnje svesti na minimum

Master profesor filozofije i urednica bloga „Sofia Movens”, Sonja Antonić, kao ekspert za pomaganje drugima da usvoje veštine planiranja, fokusa i koncentracije, ima nekoliko trikova koji će vas vratiti u ravnotežu.

Sonja kaže da je pre upuštanja u jačanje fokusa i koncentracije važno da se sve što odvlači pažnju potpuno ukine ili svede na minimum:

„Moj telefon je gotovo uvek utišan i skoro svim aplikacijama sam ukinula dozvolu da mi šalju obaveštenja. Nema ničeg goreg nego, kad ti konačno ‘krene’, da ti usred neke čiste misli upadne neko trivijalno obaveštenje sa Fejsa.” Zato savetuje da telefon tokom rada pomerimo što dalje od sebe, a najboljim savetom smatra potpuno isključivanje interneta.

Regulisanje unutrašnjih nemira

Ipak, najvećim neprijateljem koncentracije smatra nedostatak unutrašnjeg mira: „Unutrašnji nemir bi se mogao objasniti kao naša nemogućnost da se namerno fokusiramo na nešto što nam je važno.”

Zato je njen prvi savet za postizanje duševnog mira – fizička aktivnost.

„Ako ne voliš da trčiš, alternativa su vožnja bicikla ili šetnja, a ako ti je meditiranje suviše ‘New Age’, onda barem neko sedenje na obalama reka, jezera i gledanje u tok reke, u lelujanje trske ili travki na blagom vetru. To smiruje”, toplo savetuje autorka bloga „Sofia Movens”. Smirenost uma mora da se vežba, baš kao i mišići. I to svakodnevno.

„Uposli ruke, to smiruje um”

„Heklaj, niži perle, prebiraj pasulj. Ujedno je to odlična vežba za koncentraciju. Ako ti ne ide, a ti probaj još jednom. Probaj i sutra. Svoj duhovni nemir najviše sam lečila pravljenjem minđuša i čeprkanjem po baštici lekovitog i začinskog bilja”, iskrena je Sonja.

Još jednu jednostavnu tehniku za poboljšanje fokusa iskustveno je proverila i toplo je preporučuje. Njeno ime je POMODORO tehnika.

Objasnila nam je šta tačno ova tehnika znači – svodi se na to da 25 minuta intenzivno radimo (čitamo, pišemo, spremamo kuću), a zatim sledi 5 minuta pauze. U ovih 25 minuta zabranjeno je čekiranje Fejsa, Instagrama, vremenske prognoze i slično.

„Tokom petominutne pauze se jede, pije, skroluje, troluje i slično. Ranije sam merila vreme štopericom, danas samo otvorim TomatoTimer na netu, podesim intervale rada i pauze, kliknem start i na tri, dva, jedan – krećem da radim”, deli sa nama svoje otkriće.

„U suštini, meni je pomodoro tehnika služila da me malo „pogura”. Obrnem par 25–5 intervala i onda toliko uđem u materiju da po par sati čitam ozbiljna filozofska dela, bez pauze”, kaže naša sagovornica.

Lansiranje odugovlačenja van orbite

Još jedan veliki problem za koncentraciju jeste odugovlačenje. Znate ono kad „čekamo inspiraciju” ili da se završi taj i taj period, taj i taj film, samo da uradimo ovo ili ono…

Sonja i za ovaj problem ima jedno fantastično rešenje – „lansiranu raketu”. „Kada se sledeći put nađeš u situaciji u kojoj čekaš da se nešto desi da bi nešto uradila, počni da odbrojavaš od 10 ka 0, kao kada se u svemir lansira raketa.

10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3 i, kada dođeš u ove sitne cifre, znaj da na nuli više nema izbora, moraš da sedneš i da radiš, učiš, čitaš, pišeš. Ili, recimo, za nas spavalice, na nula se lansiraš iz kreveta. Bespogovorno, bezizgovorno. 2, 1, 0. AKCIJA!”

Podelite sa nama u komentarima u kojim se situacijama najteže koncentrišete i kako ste do sada rešavali taj problem, a naš portal će nastaviti potragu za tehnikama poboljšanja fokusa i koncentracije.

Ivana Živkov