Pažljivo sa kozmetikom, sačuvajte zdravlje

71

Život većine žena nezamisliv je bez kozmetike, pogotovo šminke. Jutarnji ili večernji rituali podrazumevaju mackanje raznim kremama, ukrašavanje i ulepšavanje lica, a karmini su, naravno, neizostavni. Da li ste se, međutim, ikada zapitali koliko su zdravi svi ti preparati koje koristimo?

Profesor doktor Branimir Nestorović savetuje da se sa šminkom i kozmetikom ne preteruje i da se obavezno obrati pažnja na kvalitet. O mogućim posledicama redovne upotrebe štetnih preparata i alternativnim proizvodima govorio je u autorskoj emisiji na linkTV-u.

Ne dajte karmin deci

Zabrinjavajuće je da kozmetički proizvodi, namenjeni pre svega ženama, nisu regulisani nijednim zakonom, te je i te kako moguće da u njima bude svega i svačega. Doktor Nestorović priča da su se karmini nekada pravili od stenica, njihovim tucanjem se dobijala crvena boja, ali i to da oni nisu bili škodljivi. Moglo je, eventualno zbog prisustva bakterija, doći do dijareje.

Danas se karmini prave od veštačkih boja, koje su jeftinije znatno, ali i opasnije. „Karmini za usne su toliko toksični da, recimo, postoji preporuka Američkog uduruženja pedijatara da devojčice nikada ne stavljaju karmine na usne, jer su puni teških metala i raznih drugih štetnih materija.”

Napravite sami šampon za kosu

Šamponi su takođe puni različitih toksičnih i estrogenskih materija, upozorava doktor. „Kada vidite da na šamponu u sastavu piše LES i SLES, izbegavajte ga, to su estrogeni. Osim toga, u šamponu se često nađe i nervni bojni otrov dioksin, kog čak i nema na deklaraciji, jer je nusprodukt proizvodnje, kao i MTU, što je materija koja izaziva oštećenje centralnog nervnog sistema i demenciju”, upozorava doktor.

Odlučite, kaže profesor, da li želite da imate lepu kosu ili zdrav mozak i duži život. On podseća da postoje i prirodni šamponi: „Moja pokojna baba je pravila šampon od koprive – uzmete sapun i pomešate ga sa ekstraktom koprive, nema neki naročit miris, ali odlično opere kosu.”

Pogledajte celu emisiju „Zdravo sa profesorom Nestorovićem” i saznajte u kakvoj su vezi kreme, dezodoransi i ostali proizvodi koji sadrže aluminijum sa oboljenjima poput karcinoma dojke ili jajnika, kao i zašto se Švajcarska odlučila da zabrani dezodoranse na bazi aluminijuma.