Sveže kao da je tek ubrano

115

Sačuvati svežinu namirnica nije lako što zbog njihovog kvaliteta, što zbog prostornog ograničenja vašeg frižidera.

Najveći broj namirnica možete uspešno skladištiti više dana na odgovarajućoj temperaturi frižidera. Hlađenje ne treba podešavati na najjače jer svežina u tim uslovima lako napušta hranu.

Hranu treba da poklopite tanjirom, ALU ili PVC folijom kako suv vazduh u frižideru ne bi napravio problem.

Posolite i začinite meso, pa u frižider

Sveže meso opstaje u frižideru nekoliko dana, a nakon toga mora u zamrzivač. Vaš zadatak je da sprečite da se na površini uhvate korica i bakterije. Ovlaš ga prekrijte folijom i izbegavajte plastiku.

Rešenje može da bude i marinada. Naime, kada vam mesar iseče i pripremi komad mesa, vaše je da ga začinite. So pomaže da se meso ne pokvari sve dok šnicle ne upiju ostale začine.

Probajte i da stavite malo ulja, biće sočnije, a prilikom pečenja trebaće vam neuporedivo manja količina ulja ili masti.

Suv vazduh u frižideru, koji smo pomenuli, može biti koristan za sušenje mesa. Pečenicu koju ste dimili, a nije je dovoljno uhvatio mraz, samo ostavite dan-dva i frižideru. Dobićete efekat kao da je bila na planinskom vazduhu.

Sušeno mesto najbolje je čuvati umotano u papir ili neku hartiju.

Prskanje limunom

Najviše vremena tokom pripreme krompira oduzima ljuštenje, stoga očišćen krompir možete čuvati na dva načina – u činiji punoj vode tako da prekriva svaki komadić ili, ako je isečen, poprskan limunovim sokom.

Kuvari u restoranima često u prskalici razmute sok od limuna i vodu za garniš namirnice, koje posle prskanja izgledaju kao tek ubrane.

Voće ili povrće koje je stajalo nasečeno poprskajte vodom i limunom i na taj način ćete mu vratiti prirodnu svežinu.

Poput buketa cveća možete čuvati i vezu peršuna, u čaši sa vodom. Nakapajte i malo limunovog soka.

Paradajz pušta gasove u frižideru

Različito povrće će sačuvati svežinu ako ga poprskate svežim mlekom. Razdvajanje povrća odličan je način da duže ostane sveže.

Sastojke za šopsku salatu ne držite zajedno jer paradajz ispušta gasove koji pospešuju zrenje, što dovodi do toga da drugo povrće brže uvene.

Držite povrće u kesama u kojima ste ih doneli sa pijace – razdvojeno.

Zelena salata će živnuti ako malo odstoji u mlakoj vodi, a za dodatnu hrskavost i privremeno čuvanje odvojene listove potopite u ledenu vodu i ubacite u frižider.

Luku nije mesto u frižideru jer mu treba promaja. Oljušteni luk dobro umtajte u PVC foliju ili kesu tako što ćete glavicu ubaciti u ćošak, pa zavrnuti kesu i preklopiti je slobodnim delom. To ponavljate dok „ne potrošite kesu”. Nema smrduckanja, a luk je idelan za seckanje i dodavanje u mleveno meso.

Džak krompira ostaće u savršenom stanju ako nije izložen svetlosti, jer mu ona menja boju u zelenu, pa postaje neukusan.

Prirodni materijali za prirodnu svežinu

Pečurke duže traju u platnenoj torbi, krpi ili u kartonskoj kutiji negoli u plastičnoj ambalaži.

Slično je i sa hlebom – umotan u krpu duže ostaje svež. Kada ga podgrevate u mikrotalasnoj, poprskajte ga vodom, a umotan u ALU foliju može direktno staviti u rernu.

Riba je među najostljivijim namirnicama, ali dobro usoljena bez zamrzavanja može da „preživi” do kupanja u vinu najviše dva-tri dana.

Nemanja Kranjc