Naučite da prepoznate kad vas tinejdžer laže

83

Svakome se u životu omakla pokoja laž. Tokom detinjstva cilj tih laži jeste da se izbegnu problemi i raznorazne roditeljske kazne. Sa adolescencijom, tinejdžeri koji često lažu razvijaju dobre strategije kako bi izbegli to da ih uhvate u laži. Međutim, to ne znači da je nemoguće otkriti šta smeraju. Pomažemo vam da saznate koji znaci ukazuju na to da vaše dete ne govori istinu.

Veoma je važno da kao roditelj adolescenta na vreme primetite kada vaša deca kriju nešto od vas. Jedan od razloga zbog kojeg tinejdžeri lažu jeste namera da sakriju svoju privatnost i svoje aktivnosti. Međutim, mnogo puta se dešavalo da tinejdžere maltretiraju vršnjaci, da ih seksualno ili putem interneta uznemiravaju, pa se zbog straha i neprijatnosti povlače u sebe, a kada ih pitate šta nije u redu, smisle neku dobru laž kako bi izbegli da pričaju o tome.

Koji god razlog da je u pitanju, laži uključuju ozbiljne rizike po sigurnost i zdravlje adolescenata; zbog toga je neophodno da naučite kako da ih prepoznate.

Pogled

Veoma mali broj ljudi može da vas gleda u oči kada laže. Tinejdžeri se uglavnom odaju tako što skrivaju pogled ili izbegavaju da vas pogledaju. Međutim, postoje i oni koji su svesni da ih skretanje pogleda odaje, pa će vas netremice gledati u oči dok razgovarate. Bilo da izbegavaju kontakt očima ili da vas neobično dugo gledaju, shvatite to kao signal koji ukazuje na to da nešto kriju od vas.

Govor tela se menja

Tinejdžeri koji govore istinu imaju tendenciju da stoje ispred vas, dok su oni koji lažu postavljeni malo na stranu u odnosu na osobu sa kojom razgovaraju. Takođe je uobičajno da dete, kada laže, nesvesno drži prekrštene ruke ili prste.

Ponavlja pitanje koje ste mu postavili

Ovo je uobičajna taktika odugovlačenja. Kada tinejdžer govori neistinu prilikom odgovaranja na pitanja koja mu postavljate, on se služi ovim trikom kako bi kupio malo vremena da pripremi laž koju će izgovoriti. Takođe se dešava da pre odgovora ponovi pitanje koje ste mu postavili i posle toga kaže nešto poput: „Želite da vam kažem istinu?” ili „Vidite, reći ću vam šta se dogodilo.”

Telefonske laži

Za većinu tinejdžera mnogo je lakše da vas slažu preko telefona nego kada stojite preko puta njega. Naravno, to ne znači da treba neumorno da proveravate sve što vam deca govore preko telefona, ali ako postoji nešto što vas navodi da sumnjate u ono što vam kažu, najbolje je da o tome razgovarate licem u lice kada dođu kući.

Lažni osmeh

Kada neko govori istinu, koristi sve mišiće lica, ali lažovi ne. U trenutku kada vas laže, tinejdžer pokušava da napravi što manje gestova i obično postavlja lažni osmeh na lice, dok pogledom pokazuje strah da je uhvaćen u laži.