Pucketanje zglobova

112

Koliko puta ste se naježili kada neko pucketa prstima, kolenima ili ostalim zglobovima, dok vam u glavi odzvanja babin ili mamin glas koji govori da ne radite to?

Pucketanje zglobovima je iritantno, ali nema medicinskih dokaza da utiče na vaše udove, samo na živce drugih.

Doktor po imenu Donald Unger čak 60 godina je krckao zglobove samo leve ruke kako bi istražio ovaj fenomen. Njegova leva uopšte nije zaostajala za desnom rukom, čak je na osnovu tog istraživanja dobio i Nobelovu nagradu za medicinu.

Zglobovi su mesta gde se kosti spajaju, ali se ne dodiruju, već se između njih nalaze slojevi hrskavice. Pucketanje zglobova nekima može da bude veoma zabavno, ali u slučaju da se nalazite okruženi ljudima koji to ne vole i imaju kratak fitilj, može da bude štetno po zdravlje.

U tim spojevima se nalazi tečnost, a prilikom krckanja nastaju mehurići, kojima je potrebno oko 20 minuta da nestanu. To je razlog zašto ne pucketamo non-stop.

U većini slučajeva ako zglobovi pucketaju, ali ne bole, ta pojava se zove krepitacija.

Ta pojava ne zahteva lečenje, ali lekari ipak smatraju da pucketanje ne treba namerno izazivati, jer ljudi kasnije obično razviju naviku rastezanja.

Nakon pucketanja, kosti se odaljavaju jedne od drugih, tetive rastežu.

U godinama posle 35. pucketanje praćeno bolovima tokom vežbanja ili neke fizičke aktivnosti ukazuje na zdravstvene probleme.

Nemanja Kranjc