Srpski svadbeni običaji

265

Venčanje je oduvek predstavljalo poseban događaj i u svetovnom i u religijskom smislu, a zavetovanje na večnu ljubav i stvaranje porodice jeste nešto čemu mnogi teže. Venčanje predstavlja i veliki korak u životu, pa nije ni čudo da se svaki detalj pažljivo priprema.

Dan svadbe oduvek su pratile posebne priče i specifični svadbeni običaji. Moderno vreme je sa sobom donelo niz promena, pa su neki od rituala pali u zaborav. Zbog toga smo odlučili da neke tradicionalne običaje malo pojasnimo, pa možda neko i odluči da ih uvrsti u svoje svadbeno veselje.

Rakija umesto pozivnice

U mnogim krajevima Srbije, a i šire, u svatove se zove buklijom. Buklija je zapravo čutura ispunjena rakijom, ređe vinom, koja je okićena maramom i cvećem. Običaj je da pozvani otpije gutljaj, nalije malo svoje rakije u bukliju i daruje pozivara.

Sakrij mladu za sreću

Prema starim običajima mladoženja ne sme da vidi mladu u venčanici pre nego što njegova rodbina ne „kupi” mladu. Kažu da ne valja, donosi lošu sreću. Zato je mlada sakrivena od očiju mladoženje dok ne prođe čin „kupovine” mlade.

Kupujem, prodajem

Na dan svadbe mladoženjini gosti dolaze po mladu u njenu kuću, gde ih dočekuje mladina rodbina. Dever, mladoženjin rođeni brat ili brat iz familije, ima zaduženje da otkupi mladu. Mladina braća, koja je prodaju, imaju zadatak da kupoprodaju učine što zanimljivijom i težom.

Za sreću malo treba

Kada mladoženja dođe po mladu, običaj je da ona skine verenički prsten i kroz njega pogleda svog izabranika. Smatra se da taj čin donosi sreću u braku i da će se par doživotno voleti.

Biće muško!

Pre odlaska na venčanje, mlada treba da primi blagoslov od roditelja, a potom da nadzravl sa svatovima. Običaj je da mlada pije iz staklene čaše i da je onda baci. Ako se čaša razbije, supružnici će dobiti dečaka. Ukoliko ostane cela, biće žensko.

Gazda u kući

Dok traje crkveno venčanje, mlada treba da zgazi mladoženju kako bi u njihovom zajedničkom životu ona vodila glavnu reč u kući!

Tajna najlepšeg buketa cveća

Bidermajeri imaju dugu istoriju. Ranije se verovalo da će komadić mladine haljine ili komadić bidermajera doneti sreću u ljubavi neudatim devojkama. Smatra se da je tradicija bidermajera nastala tako što su mlade pokušavale da pobegnu od neudatih devojaka koje su im kidale venčanicu. Danas ovaj običaj nije toliko dramatičan, a bacanje bidermajera predstavlja nezaobilazan deo svakog venčanja.

Da mlada ostane u kući

Kada mladenci nakon venčanja dođu u svoj novi dom, mlada od svekrve uzima sito u kome se nalazi jabuka. Mlada jabuku baca sebi iza leđa, a sito na terasu ili krov kuće. Ukoliko se sito zadrži na krovu, i mlada će se zadržati u kući.

Bistro kao voda

Ovo je skoro zaboravljen običaj gde svekrva na prag kuće stavlja bokal vode. Mlada prilikom ulaska u kuću treba desnom nogom da obori bokal za dobrobit kuće. Smatra se da prolivena voda simbolizuje lakoću pokreta i da će mladencima u budućem životu sve ići lako i bez poteškoća.

A koje običaje vi poštujete?

Milena Jeremić