„Work and travel” program

46

Već godinama studenti iz naše zemlje donose odluku da rade u Americi, najčešće preko „Work and travel” programa. Kao i sve roditelje, verovatno vas muči pitanje kako da pustite dete na drugi kontinent. Šta je zapravo „Work and travel” program, koje su pogodnosti i kako do vize, saznajte u daljem tekstu.

Nemogućnost nalaženja posla za vreme studija, praksa koja se ne plaća, ali i avantura, putovanje i sticanje novog iskustva neki su od razloga koji navode studente da sve više razmišljaju o radu u inostranstvu. Kao i sve roditelje, sigurno vas muče pitanja kako da pustite dete na tako dalek put, da li će se snaći, ko će voditi računa o njemu i tome slično. Ovim tekstom želimo da vas informišemo o svemu što treba da znate ako se vaše dete odluči za „Work and travel” program.

Iskustvo koje će vašu decu oduševiti i promeniti

„Work and travel” program pruža studentima jedinstvenu priliku da tokom leta žive i rade u Sjedinjenim Američkim Državama. Upoznavanje druge kulture, profesionalno i lično sazrevanje tokom programa će svakako biti prekretnica u životima mladih ljudi.

Da bi se upustili u jednu ovakvu avanturu, studentima je potrebna agencija koja će biti posrednik između njih i svega onoga što ih tamo očekuje, od poslodavca i stanodavca do ambasade.

Program traje od 3 do 4 meseca, a po završetku radnog dela programa studenti mogu iskoristiti turistički boravak u trajanju od mesec dana. „Work and travel” je osnovan sa ciljem da pomogne studentima da se upoznaju sa načinom života i rada u Americi.

Iskustvo iz prve ruke

Jelena V. iz Beograda podelila je sa nama svoje iskustvo. „Toliko sam slušala o ‘Work and travel’ programu i o svim mogućnostima koje ovaj program nudi i poželela sam da i ja okušam sreću.”

„Nije mi mnogo vremena trebalo da ubedim dečka da pođe sa mnom, ali mi je trebalo mnogo strpljenja da ubedim roditelje da se slože sa tim. Usledili su dani pregovaranja i pokušaja da me odvrate od toga, ali na kraju su ipak pristali, tu kreće moja priča”, kaže naša sagovornica.

„S obzirom na to da sam prvi put putovala, odabrali smo agenciju koja će mi obezbediti smeštaj i posao tamo. To jeste skuplja opcija, ali je najbolja za početnike. U prvo vreme radila sam samo na jednom mestu, a potom sam samostalno našla još jedan posao. Za vreme mog boravka u Americi upoznala sam sjajne ljude, dobro sam zarađivala i moj engleski je postao mnogo bolji.

Ono što je važno da znaju studenti koji se odluče na ovaj korak jeste to da su oni u periodu trajanja vize zaštićeni kao američki državljani, da niko ne sme da ih maltretira i da u bilo kom trenutku, u dogovoru sa agencijom, mogu da promene ne samo posao već i mesto boravka. Sve u svemu, ovo je bilo izuzetno iskustvo za mene i svakome bih toplo preporučila da pokuša.”

Vrste „Work and travel” programa

Postoje dve vrste programa. Jedna od mogućnosti je da studenti imaju obezbeđen posao i smeštaj po dolasku u SAD. Dostupni su poslovi u restoranima, hotelima, supermarketima, zabavnim parkovima, na bazenima, u šoping centrima.

Druga mogućnost je samostalno traženje posla u kome student sam obezbeđuje poziciju i smeštaj pre dolaska u SAD. Poziciju mora proveriti i odobriti agencija preko koje student odlazi na razmenu.

Tokom boravka u Americi dozvoljeno je da student individualno pronađe još jedan posao, pored onog koji mu je agencija obezbedila. Svaki novi posao treba da se prijavi agenciji preko koje je student dobio vizu kako bi ona proverila poslodavca. Ovim se takođe izbegavaju ozbiljne posledice koje student može snositi ukoliko radi posao koji mu nije odobren. Ono što je takođe bitno da znate jeste da se posao koji vam je sponzor našao ne sme napustiti; u suprotnom će vaša viza biti ukinuta.

Koji su uslovi za prijavu

Da bi iskoristili privilegiju koju imaju – da odu u Ameriku, rade, zarade i putuju, studenti moraju da ispunjavaju određene uslove:

  • da imaju između 18 i 28 godina;
  • da su studenti nekog od akreditovanih fakulteta, da slušaju predavanja i polažu ispite;
  • Mogu imati jednu obnovljenu godinu, pod uslovom da to nije godina u kojoj se prijavljuju za program. Ali, studentima sa obnovljenom godinom šanse za dobijanje vize znatno su umanjene;
  • poznavanje engleskog jezika na osnovnom konverzacijskom nivou;
  • važeći pasoš.

Zašto bi trebalo da podržite dete ukoliko se odluči na ovaj korak

Prednosti „Work and travel” programa su velike. To je zaista period života kada studenti ubrzano odrastaju i zavise od sebe samih mnogo više nego kada su u svojoj zemlji.  

Besprekorno čisti gradovi, zarada koja je srazmerna trudu, nova poznanstva i sjajna iskustva neki su od razloga zbog kojih bi trebalo da podržite svoje dete u nameri da se oproba u drugoj zemlji.

I na kraju, koliko sve to može da vas košta

Cena programa se razlikuje od agencije do agencije, a obavezno treba obratiti pažnju i na to šta je u cenu uključeno. U zavisnosti od toga na koji način želite da dođete do posla, nude se tri vrste programa: Full program, Self program i Lifeguard program.

Ukoliko prvi put odlazite u Ameriku, Full program je idealan za vas. U okviru ovog programa agencija je tu da vam obezbedi radnu ponudu i sudeluje u organizovanju smeštaja. Cena programa kreće se oko 1209 $ + 390 $ medicinsko osiguranje. Prijava košta oko 7.000 dinara.

Self adventure program namenjen je za sve one koji su u mogućnosti da samostalno pronađu poslodavca i samim tim i posao, kao i mesto za stanovanje. U ovom slučaju agencija organizuje podršku sponzorske organizacije i nudi pomoć oko viziranja. Cena ovog programa kreće se između 800 i 900 dolara. Cena medicinskog osiguranja kreće se oko 300, 400 dolara, a trošak prijave je oko 7.000 dinara.

Lifeguard program omogućava studentima nezaboravno iskustvo, i to radeći na bazenima High Sierra Poolsa i Premier Pool Managementa. U ovom slučaju studenti moraju proći obuku za spasioca, pružanje prve pomoći i veštačkog disanja od strane profesionalnog spasioca. Cena ovog programa iznosi oko 900 $ + 390 $ za medicinsko osiguranje i 7.000 dinara za troškove prijave.

Avionske karte nisu uključene u cenu. One vas mogu koštati od 400 evra pa naviše.

Milena Jeremić