Sok od zove i šargarepa štite nas od sunca

128

Sezona sunčanja uveliko je počela. Iako sunce iz kože oslobađa beta-endorfin, koji u mozgu izaziva izraziti osećaj zadovoljstva, opreznost prilikom izlaganja suncu je neophodna.

Prekomerno sunčanje ubrzava proces starenja kože i smanjenja njene elastičnosti. Zbog toga je prvo pravilo umerenost, a savetuje se da se sa izlaganjem suncu krene pre početka sezone i odlaska na more, i to postepenim izlaganjem pojedinih delova tela sunčevim zracima.

Oprezno sa kremama za sunčanje

Izlazak na sunce danas je nezamisliv bez prethodno namazane kreme sa zaštitnim faktorom. Izbor ovih preparata je ogroman, ali profesor dr Branimir Nestorović upozorava da i zaštitne kreme mogu biti vrlo štetne.

„Većina krema za sunčanje sadrži paraben, koji je kancerogen i strahoviti iritans. Mnoge sadrže titanijum-oksid, a on u stvari kao metal odbija sunčeve zrake, deluje baš kao ogledalo, ali titanijum-oksid nije baš nešto naročito naivan, jer se kasnije apsorbuje u organizam. Neki tvrde da je porast broja karcinoma kože u vezi sa porastom upotrebe krema za sunčanje.”

Prirodni preparati za zaštitu od sunca

Najjednostavnije prirodno rešenje je maslinovo ulje, koje ima zaštitni faktor čak 48 SPF. Ako ne želite da vaša koža miriše na maslinovo ulje, profesor Nestorović savetuje da ga pomešate sa esencijalnim uljem limuna ili kokosa i uz sve to da koristite i cinkovu mast.

Osim mazanja kože, u emisiji „Zdravo sa profesorom Nestorovićem” saznajte i kako sok od zove i šargarepa mogu da vas štite od sunca.